Antione Parmentier arról nevezetes, hogy a 18.század második felében azért küzdött, hogy a krumplit elfogadtassa, mint alapvető élelmiszert. Elsősorban Franciaországban, de tevékenységének nem kis részben köszönhető, hogy a burgonya elnyerte ma is elfoglalt, méltó helyét az európai étkezési kultúrában. Akkoriban ugyanis a legalsóbb társadalmi osztályoktól egészen az arisztokrácia gasztronómiájáig a krumplit egyenesen ember számára emészthetetlennek, mérgezőnek, disznóeledelnek tartották. Parmentier mindent megtett azért, hogy ez ne így legyen. Például rendszeresen vacsorákat adott, ahová befolyásos embereket hívott meg, és természetesen a fogások BURGONYÁBÓL készültek.
Hozzávalók:
2 közepes nagyságú burgonya (kb. 30 dkg)
1 póréhagyma fehér része
6 dkg vaj
só, bors
Elkészítés:
1. Megámozzuk a krumplit és vékony szeletekre vágjuk, majd vízbe tesszük. A póréhagymát is megtisztítjuk, félbevágjuk hosszában és ezt is vékonyan felszeleteljük.
2. A hagymát a vajon üvegesre pároljuk (kb. 8-10 perc) és a levét elpárologtatjuk. A krumpliról leöntjük a vizet, hozzákeverjük a hagymához, felengedjük 1 1/4 l vízzel. Kb. 30 percig főzzük közepes lángon, lefedve; a végén sózzuk, borsozzuk.
kb. 15-20 cm chorizo, vagy füstölt szárazkolbász karikákra vágva
2 ek olíva olaj
só, bors
Elkészítés:
1. Az olajon pirítsuk sárgára a hagymát, kicsit később tegyük hozzá a fokhagymát is.
2. Adjuk hozzá a krumplit, kevergetve pirítsuk 2-3 percig, majd öntsük rá a zöldséglevest. Forraljuk fel, és lefedve, kis lángon főzzük míg meg nem puhul a krumpli (kb.15 perc). Botmixerrel pürésítsük a krumplit, vagyis a levest.
3. Tegyük bele a kelkáposztát is, főzzük kb. 5-10 percig. Borsozzuk meg és sózzuk, ha szükséges.
4. Közben egy serpenyőben pirítsuk ropogósra a kolbász-szeleteket.
5. Tálaljuk mély tányérokban, szórjuk a tetejére a kolbász-szeleteket.
7dl csirke vagy zöldség alaplé (jobb híján kockával)
1/2 tk szárított-zúzott chilipaprika (vagy más csípős paprikakészítmény)
Titkos hozzávaló: 2 kocka jó minőségű feketecsokoládé
só, bors
reszelt gruyere sajt tálaláshoz
Elkészítés:
1. Egy mély serpenyőben, kis lángon megpároljuk a hagymát, kicsit később rátesszük a fokhagymát is.
2. Hozzáadjuk a darált húst, feljebb vesszük a lángot és kevergetve addig pirítjuk, míg teljesen megbarnul a hús.
3. Keverjük hozzá a babot, (kukoricát,) paradicsomot, alaplevet, chilit, csokoládét; sózzuk, borsozzuk, majd forraljuk fel és mérsékelt lángon főzzük akár 1 órán át, vagy még tovább, ha van időnk (valójában hamarabb megpuhul a hús, tehát ha nincs ennyi időnk, hamarabb is készen van).
4. Tálaljuk reszelt sajttal, patrezselyem- vagy korianderzölddel díszítve.
3 tojás + (4 tojás: buggyantott tojásnak a levesbe)
4 ek. olaj
4 csapott ek liszt
1 vöröshagyma egészben
1-2 sárgarépa felkarikázva (opcionális)
1 babérlevél
őrölt kömény
1 tk pirospaprika
ecet
só
Elkészítés:
1. Az olajat felmelegítjük egy nagyobb lábasban, majd rászórjuk a lisztet, elkeverjük és hagyjuk míg nem kezd buborékosodni. Szórjunk rá késhegynyi őrölt köményt, várjunk még pár pillanatot, majd vegyük le a tűztől a rántást és szórjuk rá a paprikát is; keverjük el.
2. Kevés hideg vízzel keverjük el csomómentesen a rántást. Eresszük fel kb. 1,5l vízzel az edényt és tegyük bele a megtisztított egész hagymát, a babérlevelet, a karikára vágott sárgarépát és sózzuk meg.
3. Forraljuk fel. Mikor felforrt vigyázzunk ki ne fusson (velem már többször megesett, mert nem figyeltem :-). Főzzük kb. 15-20 percig, míg a sárgarépa megpuhul.
4. Közben egy edényben verjük fel a három tojást, majd közepes lángnál, kevergetés közben csorgassuk lassan a levesbe.
5. Főzzünk bele buggyantott tojást is, ahány személyre szánjuk a levest: egyenként törjük fel a tojásokat egy pohárba, majd óvatosan, egyenként csúsztassuk őket a levesbe. Kevergetés nélkül főzzük tovább kb. 8-10 percig, míg megszilárdulnak.